Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj13
Bieżący tydzieńBieżący tydzień120
Bieżący miesiącBieżący miesiąc1079
Wszystkich wizytWszystkich wizyt444014

Kilka lata temu niewielka grupa seniorów zebrała się, by działać na rzecz społeczności lokalnej. Dzisiaj działają już jako Stowarzyszenie, wciąż poszerzają swoją działalność o nowe obszary i nawiązują nowe partnerstwa.
Grupa początkowo zawiązała Radę Seniorów, działającą na rzecz mieszkańców dzielnicy - głównie osób starszych i niepełnosprawnych. Rada rozwija swoją działalność i zgodnie z zapowiedziami polityków będą prawne postawy ich funkcjonowania. W 2011 roku powstał jednak pomysł, by założyć stowarzyszenie czyli organizację oficjalną, która będzie mogła współpracować z instytucjami publicznymi i firmami, na zasadach regulowanych przez konkretne przepisy dotyczące trzeciego sektora. Od tej pory już jako Stowarzyszenie "Seniorzy Białołęki" grupa zaczęła działać intensywnie w kilku obszarach.

Jak się chce, to można

Stowarzyszenie organizuje szereg imprez kulturalnych związanych z ważnymi rocznicami, na przykład 3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada. Takie wydarzenia mają ogromne znaczenie dla integracji międzypokoleniowej - opowiadają seniorzy. - Biorą w nich udział osoby w różnym wieku: dzieci, dorośli i seniorzy. Na imprezy przychodzą całe rodziny. Dzieci poznają ciekawostki historyczne, zaczynają inaczej postrzegać osoby starsze, które są bezcennym źródłem wiedzy.

Wspólnie z wolontariuszami, osobami z o środka wsparcia przy ul. Śreniawitów i osadzonymi w areszcie śledczym zorganizowaliśmy trzykrotne sprzątanie dzielnicy. W przerwie każdorazowo około 50 uczestników było zaproszonych na kiełbaski z ogniska. Bierzemy udział w akcji zbierania nakrętek, za które Stowarzyszenie "Dom i Rodzina" zakupiło już cztery wózki inwalidzkie - wylicza pan Zdzisław, jeden z seniorów.

Kolejny obszar działań Stowarzyszenia to pomoc osobom starszym. Z grantów urzędu miasta prowadziło szkolenia dotyczące pierwszej pomocy: uczono wykonania sztucznego oddychania, jak zachować się w przypadku zasłabnięcia, wypadku, podejrzenia udaru. W tym roku został zrealizowany drugi cykl szkoleń zatytułowany "10 kroków do zdrowia" dotyczący nie tylko zdrowia fizycznego, ale również elementów higieny umysłu. Podczas zajęć zostały przedstawione na przykład sposoby treningów pamięci.

Seniorzy z Białołęki organizują też zajęcia sportowe, na przykład spacery z kijkami nordic walking. Część z nich brała udział w Maratonie Warszawskim! Kol. Franciszek Skirski w swojej grupie wiekowej zajął zaszczytne 3 miejsce. Stowarzyszenie organizuje też wycieczki piesze i autokarowe. - Gdzie do tej pory byliśmy? W Puszczy Białowieskiej, w Kazimierzu, Płocku. Odwiedziliśmy piękny skansen w Kuligowie nad Bugiem - opowiadają seniorzy.

Przy Myśliborskiej dużo się dzieje

Stowarzyszenie "Seniorzy Białołęki" wynajmuje lokal przy kościele na ul. Myśliborskiej. Tu także wiele się dzieje. Tutaj spotykają się na wieczorki poetyckie, zajęcia taneczne i plastyczne z zakresu różnych technik, na przykład modnego ostatnio decoupage. Dla wielu starszych osób to okazja do wyjścia z domu, w którym często całe dnie spędzają samotnie. Jeśli pomogą władze samorządowe lub znajdzie się sponsor planowane jest powołanie ośrodka wsparcia dla osób potrzebujących pomocy.

Seniorzy zbierają też używaną odzież i przekazują potrzebującym rodzinom, biorą udział w różnych akcjach lokalnych.

Nawiązaliśmy też kontakt z Fundacją "Juris" w zakresie porad prawnych. Czynią to studenci ostatniego roku Wydziału Prawa UW.

Cenimy sobie bardzo porady prawne udzielane w ramach wolontariatu przez Pana Adwokata Mirosława Zawadzkiego.

Zgłasza się do nas wielu starszych ludzi z problemami natury prawnej. Starsi ludzie często nie są już tak rzutcy jak młodzież, żeby biegać i załatwiać swoje sprawy, często padają ofiarami oszustw. Dlatego potrzebna jest im pomoc.

Ostatnio zgłoszona inicjatywa to wystąpienie do władz samorządowych z propozycją zapewnienia w budżecie dzielnicy Białołęki na rok 2014 środków finansowych na budowę kilku miejsc (skwerów) dla wypoczynku osób starszych, niepełnosprawnych i matek z małymi dziećmi.

Jesteśmy apolityczni - podkreślają seniorzy. - Nasze działania są nieodpłatne i skierowane do wszystkich mieszkańców niezależnie od światopoglądu i przynależności organizacyjnej. Zapraszamy wszystkich chcących włączyć się w nasze działania. Każdego roku podejmujemy 20-25 przedsięwzięć w których bierze łącznie udział ok. 1000 mieszkańców naszej dzielnicy.

Klub pod Arkadami ul. Myśliborska 100/3 (lokal w Domu Parafialnym),
czwartki w godz. 15.00-18.00 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 504 472 415